Wesprzyj swój rozwój zawodowy – zestaw porad doradcy zawodowego

Przekonaliśmy doświadczonego rekrutera z prestiżowego vortalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. działań, którymi można wesprzeć własną karierę. Tu poznasz opinie naszego gościa.

CV ma duże znaczenie w procesie naboru kandydatów. Dlatego zanim przekażesz swoje curriculum vitae rekruterowi, rzetelnie je prześwietl pod względem ewentualnych niedopatrzeń. Warto bowiem wiedzieć, że jest garść nagannych i na nieszczęście nagminnie występujących błędów w curriculum vitae. Jakiego typu?

1. Zbytnie rozpisywanie się bądź nadmiar ogólników
Podczas układania CV trzeba odszukać rozwiązanie uśrednione. Curriculum vitae nie jest syntezą dorobku naszych losów bądź jakimś elaboratem, zatem trzy czwarte arkusza A4 na temat własnego hobby to zdecydowanie przesyt. Nie można jednakowoż zmierzać w przeciwnym kierunku, a więc stosować zbyt wielu frazesów. Wspominając np. o swojej przygodzie z nauką, warto wymienić dawną uczelnię wraz z adresem, profil, który wybraliśmy, jak też okres edukacji. Taka wzmianka jest precyzyjna i zapewnia pracodawcy wystarczającą wiedzę w dziedzinie naszej edukacji. W sytuacji gdy zamierzamy napisać co nieco o indywidualnych zamiłowaniach, nie wymieniajmy ich jednym cięgiem, nie piszmy także często powtarzających się sformułowań typu: lubię czytać (co właściwie lubisz czytać?), lubię filmy (jakie filmy?), lubię muzykę (rozkoszować się muzyką, śpiewać, grać na gitarze?). Takie truizmy nie zawierają de facto żadnych merytoryczny informacji o nas. Dużo rozsądniej napisać niewiele, a zarazem konkretniej, np.: lubię książki pióra Stanisława Lema, interesuję się filmami Christophera Nolana, lubię rysować przyrodę (zdobyłem pierwsze miejsce w konkursie ……….) itd. Tego rodzaju informacje potwierdzają, że posiadamy bez wątpienia sprecyzowaną wiedzę w pewnej dziedzinie i nasze zainteresowania nie stanowią wyniku ślepego trafu.

2. Zbyt rozwlekłe curriculum vitae
Częstym błędem jest również przesadnie rozwlekłe CV. Optymalną wielkością będzie jedna, najwięcej dwie kartki klasycznego formatu.

3. Niedobór przejrzystości, niewystarczająco czytelny dokument
Tworząc curriculum vitae, trzeba zachować właściwy szablon tekstu, który będzie rzutował na jego przejrzystość oraz sprawi, że będzie ono czytelne. Niedostatek wspomnianych elementów może sprawić, iż odbiorca może nawet nie zadać sobie wysiłku czytania naszego CV.

4. Niewłaściwe formatowanie
Poprawnie sformatowany tekst to tekst wyrazisty. Stąd kreując CV, zadbaj m.in. o standaryzację systemu odnotowywania czasookresów bądź chronologiczne wypunktowywanie faktów. Na bazie obowiązujących norm powinieneś także posortować swoją edukację oraz doświadczenie od najnowszych do najdawniejszych danych. Wystrzegaj się także niezautomatyzowanego formatowania – brak tabulatorów, ręcznie opracowane wyliczenia lub ręczne ustawianie marginesów prezentują się szczególnie niestarannie.

5. Niewłaściwe zdjęcie
Kardynalnym błędem, który niestety notorycznie występuje w CV, jest niefortunna fotografia. Aż ciężko zrozumieć, iż nieustannie przewijają się kandydaci dołączający do curriculum vitae fotografię z wycieczki weekendowej lub zdjęcie z partnerem. Tego typu przypadki są wręcz karygodne. Jeśli nie mamy stosownego zdjęcia nadającego się do wspomnianego życiorysu – nie dodawajmy go dla swojego dobra, szczególnie, iż nie jest to obowiązkowe. Przecież o tym, czy obejmiemy konkretną posadę, nie przesądzi nasza prezencja, a nasze zdolności.

6. Omyłki pisarskie oraz stylistyczne
Curriculum vitae pełne niedopatrzeń określa skalę niedbałości, zatem zanim wyślesz czy wydrukujesz curriculum vitae, skontroluj, czy jest ono wolne od wad. Skoryguj znalezione literówki, zwróć uwagę na znaki przestankowe i harmonię wypowiedzi.

Autor: https://szukampracy.pl